Aktualności

Dożynki archidiecjezalno-samorządowe w Szamotułach

2011-08-21

Dożynki archidiecjezalno-samorządowe w Szamotułach

21.08.2011 r. Szamotuły Przy sprzyjającej aurze i w podniosłej, ale sympatycznej atmosferze, odbyły się w Szamotułach Dożynki Archidiecezjalno-Samorządowe. Ich gospodarzami byli Jego Ekscelencja Arcybiskup Metropolita Poznański, dr Stanisław Gądecki, Starosta Szamotulski Paweł Kowzan i Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierz Kaczmarek . Nabożeństwo i obrzęd odbyły się w asyście licznych pocztów sztandarowych na Placu Maryjnym przy Kolegiacie Szamotulskiej. Ksiądz Arcybiskup celebrował mszę świętą i wygłosił homilię. Wśród księży koncelebransów byli Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia i Św. Stanisława Biskupa w Szamotułach ks. kan. Andrzej Grabański, były proboszcz tejże wspólnoty ks. kan. Eugeniusz Lijewski, a także duszpasterz rolników Archidiecezji Wielkopolskiej ks. Sławomir Grośty, w naszym regionie znany jako proboszcz Parafii pw. Św. Andrzeja Apostoła w Brodach, obejmującej również miejscowości Powiatu Szamotulskiego. Arcybiskup zwrócił również uwagę na to, że każdy rolnik jest nie tylko siewcą i żniwiarzem, ale również rolą Bożą, a jego serce jest najcenniejszą glebą, którą należy uprawiać. W trakcie mszy świętej hierarcha poświęcił wieńce dożynkowe, przygotowane przez Powiat Szamotulski, poszczególne dekanaty archidiecezji, gminy Powiatu Szamotulskiego oraz sołectwa Gminy Szamotuły. Poświęcił także chleb przygotowany z tegorocznych zbiorów, dostarczony przed ołtarz przez samorządowców – Starostę Pawła Kowzana i Burmistrza Włodzimierza Kaczmarka. Z kolei honory Starostów Dożynek pełnili podczas nabożeństwa i okolicznościowego obrzędu Krystyna Święcicka (pomaga mężowi w prowadzeniu 1000-hektarowego gospodarstwa w Baborówku, gmina Szamotuły, jest prezesem Wielkopolskiego Towarzystwa Turystyki Wiejskiej) i Marek Nikodem Człapa (rolnik, hodowca tuczników z Sokolnik Wielkich w gminie Kaźmierz).

Obrzęd przygotował Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo. Obrzęd dożynkowy oparty został na podstawie tańców szamotulskich a na zakończenie grupa średnia ZPiT Kębłowo zaprezentowała zgromadzonym widzom wiązankę tańców szamotulskich. Dodatkowy program prezentujący tradycyjne tańce Rzeszowszczyzny i Lubelszczyzny zaprezentował Zespół Folklorystyczny "Szamotuły".

W nabożeństwie i obrzędzie na Placu Maryjnym uczestniczyli mieszkańcy Powiatu Szamotulskiego i wielu gości. Obecni byli samorządowcy, posłowie- szczególnie gorące pozdrowienia dla wszystkich członków zespołu przekazał poseł na Sejm RP pan Stanisław KALEMBA, przedstawiciele służb mundurowych, duchowni z całego Dekanatu Szamotulskiego i nie tylko.
Zdjęcia

Wykorzystano informacje zamieszczone na: szamotuly.fr.pl

Robert Tomys

powrót

Copyright © Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo