Aktualności

Dożynki Gminne w Nowym Tomyślu

2010-08-29

W niedzielę 29 sierpnia na zaproszenie Nowotomyskiego Domu Kultury ZPiT Kębłowo uczestniczył w Dożynkach Gminnych w Nowym Tomyślu. Odbywały się one w ramach Jarmarku Chmielo - Wikliniarskiego, z których upraw i przetwórstwa słynie ten region. Zespół na tych uroczystościach reprezentowały kapela i dwie grupy taneczne – najstarsza i średnia.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św., podczas której członkowie zespołu wykonali pieśń "Maryjo, śliczna Pani" oraz Roty, na jej zakończenie. Po mszy uformowano korowód dożynkowy, który prowadził ZPiT Kębłowo. W trakcie przemarszu prezentowano mieszkańcom tańce z regionu Szamotuł. Po dotarciu na miejsce imprezy członkowie zespołu uczestniczyli w obrzędzie dożynkowym i koncercie dla mieszkańców Nowego Tomyśla i okolic. Tancerze odbierali od włodarzy gminy Nowy Tomyśl wieńce dożynkowe i umieszczali je przed sceną. Następnie dokonano obtańczenia wieńca dożynkowego, a po przekazaniu przez starostów dożynkowych chleba z tegorocznych zbiorów, częstowali zgromadzoną publiczność świeżymi wypiekami.

Podczas koncertu najstarsza grupa wykonała tańce z regionu Szamotuł a średnia – wiązankę tańców górali beskidzkich. Obydwie części koncertu zostały nagrodzone gromkimi brawami przez nowotomyślan oraz ich gości z Francji i Niemiec, biorących udział w święcie plonów w Nowym Tomyślu.

Robert Tomys

powrót

Copyright © Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo