Aktualności

Folklor Świata w Zduńskiej Woli

2011-07-03

Folklor Świata w Zduńskiej Woli

W tych to dniach odbył się w Zduńskiej Woli II Międzynarodowy Przegląd "Folklor Świata", którego organizatorem był powiat zduńskowolski i Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.. Jednym z 20 zespołów zakwalifikowanych do przeglądu był ZPiT Kębłowo, a w przeglądzie reprezentowała zespół średnia grupa tancerzy - Weronika Maszner, Weronika Czaińska, Renata Dziemba, Karolina Jaskuła, Monika Szymyślik, Kasia Jankowiak, Daria Rogozińska, Patrycja Stachowiak, Patrycja Pukacka, Kinga Fijałkowska, Lidka Kozłowska, Asia Kotlarska, Magda Kurasińska, Hania Malicka, Kasia Kozłowska, Bartosz Szmańda, Kamil Malicki, Dawid Knobel, Waldek Wielgosz , Darek Jankowiak, Patryk Przybyła, Łukasz Stanek, Krystian Ceglarek oraz kapela – Krzysztof Olszewski, Kasia Kokornaczyk, Dariusz Wnuk i Andrzej Chwalisz.

Za sprawą II Międzynarodowego Przeglądu Folklor Świata do Zduńskiej Woli zawitały zespoły folklorystyczne z całej Polski a także z Turcji, Słowacji i Serbii.

Doskonale przygotowaną imprezę prezentującą tradycję i kulturę różnych regionów Polski i Europy próbował popsuć jedynie padający deszcz, jednak bez powodzenia. Pod względem organizacyjnym, a przede wszystkim artystycznym przegląd stał na wysokim poziomie. Ci, którzy wystraszyli się deszczu i zrezygnowali z udziału w koncercie galowym mogą tylko żałować. Kolorowe stroje, pieśni, przyśpiewki, obrzędy i tańce prezentowane przez młodych wykonawców z Polski, Serbii, Słowacji i Turcji zawierały nie tylko wiele artystycznego kunsztu ale przede wszystkim autentyzmu. Prezentacje pozwoliły przybliżyć widzom tradycje i kulturę wielu regionów i poznać to co dla wielu wydaje się być odległą egzotyką a pochodzi przecież z nie tak odległych przecież krajów jak Serbia czy Turcja.

Przegląd pokazał również, że w Polsce, w placówkach kulturalnych pracują ludzie, którzy nie poddają się lansowanej przez media modzie na taniec nowoczesny, ten z błyszczącymi gwiazdami ale konsekwentnie pracują nad tym aby zaszczepić młodym ludziom szacunek do pięknej, ludowej tradycji, która jest fundamentem narodowej kultury.

Oficjalnie przegląd rozpoczął się w sobotę ale już w piątek, zaproszone zespoły wzięły udział we wspólnych uroczystościach przejęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej.

- Zduńska Wola również uczestniczy w przejęciu prezydencji w Unii Europejskiej. Zdecydowaliśmy wspólnie świętować to wyjątkową dla Polski chwilę. Będzie część patriotyczna a także wspólny polonez, którego zatańczą zgromadzone zespoły oraz zaproszeni goście – mówiła Joanna Jarosławska, Naczelnik Wydziału Promocji Kultury i Sportu.

Deszcz nie przeszkodził uczestnikom w dobrej zabawie. Nie zabrakło wspólnej nauki piosenek zawartych w specjalnie wydanym na tę okoliczność śpiewniku.

- Zawiera on piosenki przesłane przez zespoły uczestniczące w przeglądzie. Piosenki są charakterystyczne dla konkretnych regionów kulturowych Polski, ale bardzo często są znane i śpiewane w całym kraju - powiedziała Maria Donat, dyrektor PCKSR w Zduńskiej Woli.

ZPiT Kębłowo nauczył wszystkich uczestników piosenkę pt. "Świniorz". Nie zabrakło także barwnego korowodu, kiedy to oglądano przemarsz wszystkich zespołów ulicami miasta. Uczestnicy w czasie przejścia zatrzymywali się i prezentowali swoje umiejętności wokalne oraz taneczne - ZPiT Kębłowo tańce z regionu szamotulskiego.

Sobotni wieczór to już "Biesiada Zduńskowolska", podczas której na scenie wystąpili laureaci konkursu. A wśród nich ZPiT Kębłowo, które w swojej kategorii wiekowej zajęło II miejsce za wykonanie wiązanki tańców szamotulskich , prezentujących folklor Wielkopolski.

Protokół z posiedzenia jury II Międzynarodowego Przeglądu "Folklor świata" które odbyło się w dniu 2 lipca 2011r.
Jury w składzie:

 • Jacek Lewandowski - choreograf, instruktor tańca ludowego,
 • Krzysztof Sitkowski - choreograf tańca ludowego,
 • Krzysztof Turała - muzyk, instruktor śpiewu ,

po obejrzeniu i wysłuchaniu prezentacji konkursowych następujących zespołów:

W kategorii wiekowej powyżej 15 lat następujące nagrody:

 • I miejsce - Zespół Folklorystyczny Fe Vila z Novego Sadu - Serbia
 • II miejsce - Zespół Pieśni i Tańca "Kębłowo" z Wolsztyńskiego Domu Kultury - filia w Kębłowie
 • III miejsce - Zespół LUSK Krakovany ze Słowacji
 • III miejsce - Zespół Pieśni i Tańca "Tramblanka" z Opoczna
 • III miejsce - Zespół Pieśni i Tańca "Pułanie" z Gminnego Centrum Kultury w Świlczy z siedzibą w Trzcianie.

Wyróżnienia

 • wyróżnienie - Zespół Tańca Ludowego "Tanew" z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju za stylowe wykonanie tańców biłgorajskich
 • wyróżnienie - Zespół Pieśni i Tańca "Leliwa" z Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsk za prezentację suity tańców rzeszowskich

GRAND PRIX przyznano:
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej z Cieszyna Jury dziękuje instruktorom prowadzącym zespoły za duży wkład pracy w przygotowanie dzieci i młodzieży do udziału w Przeglądzie.

ZPiT Kębłowo, przed samym wyjazdem do domu w niedzielę 03 lipca, dał jeszcze wspólny koncert z zespołami z Serbii, Goleszowa i Nowego Sącza w "Nadwarciańskim Grodzie" , bazie ZHP w Załęczu Wielkim koło Wielunia dla przebywających tam uczestników.

A poza przeglądem, to mimo niesprzyjającej aury nowe znajomości, zabawy i urodziny. Bliższy kontakt nawiązaliśmy z zespołem z Cieszyna, który mieszkał w tym samym internacie w Wojsławicach (pani kierownik Zofii Sadowskiej dziękujemy za troskliwą opiekę i wspaniałe przyjęcie). Był to ZPiT Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej. Spotkanie i wspólna zabawa pozwoliły poznać odmienność naszych regionów. Poza tym nawiązaliśmy kontakt z zespołami z południa Polski – D-MZPiT "Goleszów" , kultywujący folklor ziemi cieszyńskiej oraz z ZR "Sądeczoki" z Nowego Sącza, prezentującego kulturę Lachów Sądeckich i okolic.

I jeszcze ważne wydarzenie. 03 lipca, zaraz po północy złożyliśmy życzenia naszym kolegom z zespołu – Kasi, która obchodziła 16 urodziny i Darkowi, który również obchodził ?????? – 16 urodziny!!!!! Kasia i Darek to rodzeństwo Jankowiak.

Tort urodzinowy w imieniu przebywających podczas wyjazdu wręczono i skonsumowano w trakcie pobytu w Załęczu Wielkim, bazie Związku Harcerstwa Polskiego.

Tutaj również młodzież podziękowała swoim instruktorom za trud pracy, włożony w przygotowanie do występu na przeglądzie, nagradzając ich słodkim upominkiem:

 • p. Sylwię Kotlarską, kierownika zespołu i instruktora tańca
 • p. Dariusza Wnuka, instruktora tańca, choreografa
 • p. Krzysztofa Olszewskiego, szefa kapeli

DZIĘKUJEMY!!!!!!

P,S. Ja, czyli "paparazzi" dziękuję WAM za miło spędzane z wami chwile(starszej grupie również), to już rok, a WY na sukces pracowaliście hhmmmmmm – długo, Robert.
Zdjęcia
Fotoreportaż

Robert Tomys

powrót

Copyright © Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo