Aktualności

Folklor Wspólnym Dziedzictwem Kulturowym 2012

2012-05-28

W dniach 25-28 maja br., grupa średnia wraz z kapelą Zespołu Pieśni i Tańca Kębłowo uczestniczyła w I Transgranicznym Festiwalu Folklorystycznym "Folklor Wspólnym Dziedzictwem Kulturowym", który odbył się w Cieszynie. Grupa pojechała tam na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej, z którym zapoznała się podczas festiwalu w Zduńskiej Woli.

Cieszyn w ostatni majowy weekend stał się areną barwnych prezentacji folklorystycznych. A stało się to za sprawą naszego rodzimego Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemi Cieszyńskiej" im. Janiny Marcinkowej, który podjął się, po raz pierwszy w ponad sześćdziesięcioletniej historii, wielkiego trudu zorganizowania festiwalu folklorystycznego. Udało się uzyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa, a także Marszałka Województwa Śląskiego. Na zaproszenie organizatorów zjechały do Cieszyna zespoły z Czech ("Młode Oldrzychowice" z Oldrzychowic i "Klobučan" z rejonu Valaąskoklobuckiego), Słowacji ("Ekonom" z Bratysławy) oraz Polski ("Kębłowo" z Wielkopolski).

W drodze do Cieszyna odwiedziliśmy w Bełku naszą starszą koleżankę, która również tańczyła w naszym zespole, Asię, która po wstąpieniu do zakonu przyjęła imię Chrystiana. Aktualnie zajmuje się osobami starszymi i schorowanymi, dla których ZPiTK zatańczył poloneza oraz zaśpiewał kilka utworów. Na pożegnanie, podopieczni sióstr zakonnych odwdzięczyli się za występ pięknymi piosenkami religijnymi. W godzinach popołudniowych dotarliśmy na miejsce, gdzie wraz z organizatorami festiwalu udaliśmy się na obiad. Następnie, po zakwaterowaniu w hotelu, wraz z naszymi pilotami: p. Eweliną, Kingą i Mateuszem, pojechaliśmy na salę MOSiR, aby nauczyć się kilku wiązanek z regionu cieszyńskiego na niedzielny finał. Wieczorem spotkaliśmy się z uczestnikami festiwalu na imprezie, która miała charakter integracyjny. Dominowała w głównej mierze muzyka folklorystyczna i co najważniejsze, mogliśmy się w końcu dowiedzieć, co kryje się pod nazwą: jedzenie "z koryta".

W sobotni ranek delegacje zespołów spotkały się z burmistrzem miasta Cieszyn, który podziękował za udział w festiwalu oraz za bogaty i różnorodny program, natomiast 2 wybrane wcześniej przez kadrę pary, reprezentowały ZPiT Kębłowo na próbie finałowej. Reszta członków zespołu korzystała z czasu wolnego. W południe, w pełni gotowości udaliśmy się na pochód ulicami Cieszyna zarówno polskiego, jak i Czeskiego, by następnie razem z innymi uczestnikami festiwalu pojechać do Nieborów, po czeskiej stronie Śląska. Tam wystąpiliśmy z debiutanckim obrzędem „Chodzenia po różnie”, który łączy z sobą wiązanki tańca lubuskiego z przyśpiewkami oraz ukazuje staropolskie życie gospodarzy z nawiedzającymi ich maszkarami (t.j. baba, cyganka, kominiarz, bocian i koza). Całość została przyjęta bardzo entuzjastycznie przez widzów. Dzień pożegnaliśmy koncertem na sali MOSiR, gdzie przygotowaliśmy dla publiczności wiązankę tańców szamotulskich.

Niedziela to kolejny, a zarazem ostatni dzień wytężonej pracy. Tuż po śniadaniu i wymeldowaniu się z hotelu, grupa tancerzy udała się na próbę tańca Jawornickiego, który niebawem został odtańczony przez wszystkich podczas finału. Wcześniej jednak, zespoły biorące udział w I Transgranicznym Festiwalu Folklorystycznym uczestniczyły we mszy św. sprawowanej w ich intencji. Wspólną modlitwę ubarwiły pieśni religijne zaśpiewane przez każdy z zespołów.

W drugiej części dnia tancerze skupili swoją uwagę na przygotowaniach do koncertu finałowego, od którego dzieliło nas kilkadziesiąt minut.Galę finałową rozpoczęli gospodarze festiwalu folklorystycznego, którzy przedstawili widzom tańce Beskidu Śląskiego oraz Regionu Cieszyńskiego. Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo po raz drugi wystąpił z tańcami z Szamotuł. Koncert przebiegł zgodnie z oczekiwaniami organizatorów, pomimo różnych narodowości tancerzy. Metą festiwalu były słowa p. Karoliny Małysz, które ostatecznie zakończyły I Transgraniczny Festiwal Folklorystyczny. Szybkie pakowanie, kolacja, wspólna zabawa i pożegnanie na parkingu z przyjaciółmi, z miejscowego ZPiT Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej, łzy, od których nie każdy potrafił stronić i nadzieja na kolejne spotkanie zakończyły pobyt ZPiT Kębłowo w Cieszynie. Pełni wrażeń i nowych znajomości powróciliśmy do naszej małej ojczyzny.
Zdjęcia
Cytat

Katarzyna Jankowiak

powrót

Copyright © Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo