Aktualności

Folklore Global Austria

2014-08-17

Folklore Global Austria

W dniach 13 – 17 sierpnia 2014 r. grupa druga ZPiT wraz z kapelą uczestniczyła w festiwalu folklorystycznym w kraju związkowym Steiermark w Austrii. Przebywała tam na zaproszenie Volkstanzkreis St. Oswald bei Plankenwarth, zespołu który gościł w ubiegłym roku na przeglądzie folklorystycznym w Kębłowie. W festiwalu wzięło udział 5 zespołów austriackich i 5 zespołów reprezentujących Francję, Szwecję, Sardynię (Włochy), Nową Zelandię i Polskę. Forma festiwalu opiera się na zasadzie goszczenia przez zespół z Austrii zespołu zagranicznego. Tak więc ZPiT Kębłowo został zaproszony do udziału w festiwalu przez zespół z miejscowości St. Oswald, położonej 20 km od stolicy Steiermarku – Grazu. Drugim ważnym wydarzeniem podczas pobytu na festiwalu były obchody 40-lecia działalności zespołu VTK St. Oswald. Program pobytu obejmował występy w różnych miejscowościach Steiermarku – Graz, Ligist, Stiwoll, ST. Oswald i Stainz. W tych to miejscowościach spotykały się wszystkie zespoły, prezentując folklor swoich regionów czy kraju. ZPiT Kębłowo przedstawił suity tańców rzeszowskich, Krakowa wschodniego, górali beskidzkich oraz tańce śląskie.

Dzień pierwszy – St.Oswald bei Plankenwarth
Po przyjeździe do St. Oswald spotykamy się ze znajomymi z VTK St. Oswald i zostajemy przydzieleni do poszczególnych rodzin, które będą się nami opiekowały i gościły podczas pobytu ZPiT Kębłowo w Austrii. To jest istota tych spotkań folklorystycznych – goszczenie przyjeżdżających w swoich domach, nawiązywanie znajomości, rozmowy(a niejednokrotnie było ciężko).

Dzień drugi – GRAZ; LIGIST
Wyjazd do Graz, gdzie zespoły spotykają się z przedstawicielem władz miejskich w Ratuszu – tam zostaje przedstawiony każdy z goszczonych zespołów oraz poczęstunek w formie lunchu. Po lunchu zespoły mają zaplanowany krótki występ przed Ratuszem dla mieszkańców Graz – suita tańców rzeszowskich. W drugiej części dnia udaliśmy się do miejscowości LIGIST, gdzie nastąpiło otwarcie festiwalu Folklor-Global. ZPiT Kębłowo przedstawił zgromadzonej publiczności suitę tańców rzeszowskich .

Dzień trzeci - STIWOLL
Tego dnia ZPiT Kębłowo wyjechał do miejscowości STIWOLL, gdzie trzykrotnie zaprezentował suitę tańców krakowskich. W Stiwoll tego dnia odbywał się DORFFEST, i zaprezentowały się tam wszystkie zespoły. A po występach miała miejsce impreza integracyjna, podczas której uczono się wzajemnie tańców poszczególnych krajów.

Dzień czwarty – ST. OSWALD bei PLANKENWARTH
Dzień zaczął się od wspólnej zabawy wszystkich uczestników podczas tzw. gier olimpijskich – różnych wesołych dyscyplin, wymyślonych przez gospodarzy. Po wspólnej zabawie i obiedzie, w St. Oswald pozostały zespoły ze Szwecji i Polski, które wzięły udział w obchodach i koncercie z okazji 40 lecia VTK St. Oswald. Zgromadzonej publiczności – mieszkańcom St. Oswald i przybyłym gościom ZPiT Kębłowo przedstawił tańce śląskie i tańce górali beskidzkich.

Dzień piąty – STAINZ
W niedzielę, zespoły uczestniczące w festiwalu Folklore-Global spotkały się w mieście STAINZ, gdzie uczestniczyły w mszy świętej, korowodzie z kościoła na wzgórzu zamkowym na Rynek i prezentacji swojego folkloru. Zanim rozpoczęto występy na Rynku miejskim, miało miejsce spotkanie z burmistrzem miasta Stainz, który przedstawił uczestnikom krótką historię miasta i regionu, życzył udanego pobytu i zaprosił do częstszego odwiedzania Strainz. W trakcie koncertu finałowego, kończącego festiwal Folklore-Global zespół z Kębłowa zaprezentował widzom suitę tańców śląskich.

W wyjeździe uczestniczyli: Renata Dziemba, Weronika Maszner, Weronika Czaińska, Hanna Malicka, Magdalena Kurasińska, Katarzyna Jankowiak, Katarzyna Kozłowska, Patrycja Pukacka, Kinga Fijałkowska, Waldemar Wielgosz, Bartosz Szmańda, Jakub Szczepaniak, Dawid Knobel, Dariusz Jankowiak, Krystian Ceglarek, Patryk Przybyła, Łukasz Stanek (tancerze) Janina Lenart, Bernard Mazurek, Andrzej Chwalisz, Michał Szlachciak, Anna Sadowska, Ada Giziewicz, Dariusz Wnuk (kapela) oraz kierownik zespołu – Sylwia Kotlarska.
Folklore Global
Zdjęcia

Robert Tomys

powrót

Copyright © Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo