Aktualności

IV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, Łotwa

2016-06-30

IV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, Łotwa


www.failiem.lv
www.balvi.lv / galeria
www.lrtv.lv
Festiwal folklorystyczny na Łotwie… po ponad 1200 km podróży, w czwartek, 30 czerwca dojechaliśmy do miejscowości Rugaj, gdzie zakwaterowano nas w internacie miejscowej szkoły. Ten wieczór, to oczywiście kibicowanie polskiej reprezentacji w czasie meczu ćwierć finałowego na Euro’2016 we Francji…. Piątek, 1 lipca zaczyna się festiwal. ZPiT Kębłowo reprezentuje młodsza grupa młodzieżowa wraz z kapelą. Pierwszego dnia udajemy się do miasta Balvi, które zwiedzamy (momentami w deszczu), odwiedzamy miejscowe muzeum regionalne gdzie zapoznajemy się z historią regiony i folklorem. Następnie jedziemy w okolice Balvi, zwiedzając miejscowy atrakcje i skansen.

Wieczorem , w Rugaju, pierwszy koncert. Oprócz naszego zespołu wystąpiły miejscowe, łotewskie zespoły oraz przedstawiciele Czech, Estonii, Serbii i Słowenii. Wszystkie te grupy będą się prezentować mieszkańcom regionu podczas kolejnych dni festiwalu. ZPiT Kębłowo tego wieczoru przedstawił tańce śląskie i kaszubskie.

Sobota, 2 lipca, jedziemy na dwa koncerty – do małej wioski Kubulu oraz na koncert główny, który odbędzie się w Balvi. W Kubulu występujemy razem z grupą z Estonii i Łotwy. Tutaj przedstawiamy tańce szamotulskie. Miłą niespodziankę przygotowali tutejsi organizatorzy koncertu, dedykując nam piosenkę Maryli Rodowicz, Kolorowe jarmarki, wykonaną po polsku przez dziewczynę z miejscowego ośrodka kultury.

Popołudniu, wracamy do Balvi. Pokazy festiwalowe zaczynają się korowodem z centrum miasta do parku miejskiego, gdzie znajduje się amfiteatr, miejsce festiwalowych występów. Na festiwal przyjechało wiele zespołów łotewskich, które pokazały nam miejscowy folklor. Pomiędzy blokami tańców łotewskich występowali goście zagraniczni – Serbowie, Czesi, Estończycy, Polacy i Słowacy. ZPiT Kębłowo zaprezentował tańce z okolic Szamotuł. Finał koncertu w Balvi to zatańczenie przez wszystkich uczestników festiwalu kadryla (ćwiczonego w poprzednich dniach). Wspólne zdjęcie i powrót na nocleg…

Niedziela, 3 lipca. Tego trzeciego festiwalowego dnia udajemy się do miejscowości Vilaka. Po drodze odwiedzamy gospodarstwo agroturystyczne, gdzie przy akompaniamencie miejscowego zespołu uczestniczymy w tańcach integracyjnych, próbujemy miejscowego, świeżo pieczonego chleba z masłem i nektarami ziołowymi. Po przyjeździe do Vilaka, spotykamy się w miejscowej sali sportowej( z powodu deszczu…). Podczas koncertu kończącego festiwal Eima, eima…..grupa młodzieżowa ZPiT Kębłowo przedstawiła zgromadzonej publiczności dwa układy : tańce śląskie i kaszubskie. Powrót do Rugaja, pakowanie, krótki odpoczynek i wyjazd do Wilna.
Zdjęcia

Robert Tomys

powrót

Copyright © Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo