Aktualności

IV Spotkania Folklorystyczne na Ziemi Wolsztyńskiej

2015-06-27

IV Spotkania Folklorystyczne na Ziemi Wolsztyńskiej

Po raz czwarty na Ziemi Wolsztyńskiej zagościły zespoły folklorystyczne nie tylko z Polski i Europy a także ze świata – mogliśmy obejrzeć egzotyczny folklor rdzennej ludności Nowej Zelandii Maorysów. A wszystko to miało miejsce w ramach IV Spotkań Folklorystycznych organizowanych prze WDK i ZPiT Kębłowo. W spotkaniach uczestniczyły:

 • Zespół Regionalny SZARKALAB z Cluj-Napoca/Kolozsvár w Rumunii; przedstawiciele mniejszości węgierskiej w Rumunii, kultywujący swoje rodzime tradycje i tańce. Zespół folklorystyczny Szarkaláb pracuje obecnie w składzie 10-13 par. Celem zespołu "kurze łapki" jest nauka tańców Transylwanii i oryginalny sposób, aby je wystawić. Jednocześnie skupiamy się na edukacji tanecznej. Jesteśmy przekonani, że tradycje ludowe, nie są celem samym w sobie, ale ważne jest, aby zapewnić prawidłowe działanie zespołu na forach krajowych i zagranicznych, pokazać je światu i przyczyniać się do zwiększenia świadomości kultury mniejszości, tańca i muzyki ludowej Węgrów w Transylwanii.
 • Zespół Pieśni i Tańca „Vlastimir Pavlović Carevac”Weliko Gradiszcze z Serbii, prezentujący folklor Bałkanów. Zespół tańców ludowych i pieśni "Vlastimir Pavlovic Carevac" została założony w lutym 1999 roku, w celu zbliżenia do siebie młodych talentów w celu propagowania form twórczości ludowej, a tym samym do zachowania tradycji naszego narodu i innych narodów żyjących w Serbii. Anipa dziś ma ponad 250 członków, podzielonych na trzy grupy wiekowe. Jego repertuar to choreografia 20 tańców i układów z terytorium całej Serbii.
 • Zespół Pieśni i Tańca „ŁASTIWOCZKA” z Przemkowa; Łastiwoczka śpiewa łemkowski folklor w oparciu o oryginalne teksty i melodie przekazywane przez starsze pokolenia. Stroje w większości to również oryginalne łemkowskie gorsety, wyszywane bluzki i zapaski. Pozostałe elementy stroju uszyte są według starych wzorów i projektów naśladujących tradycje łemkowskie. Najważniejszym zadaniem zespołu jest kontynuacja, rozpowszechnianie i kultywowanie dawnych pieśni, zwyczajów i obyczajów łemkowskich.
 • Zespół Hinana z Nowej Zelandii, to egzotyczny folklor rdzennej ludności Nowej Zelandii Maorysów. Maorysi, Māori – autochtoniczna grupa etniczna Nowej Zelandii, posługująca się językiem maoryskim. Maorysi zajmowali się uprawą roślin, hodowlą i rybołówstwem, praktykowali też kanibalizm; zasłynęli z wojowniczości i uzdolnień artystycznych w zakresie rzeźby, budownictwa i bardzo rozpowszechnionego tatuażu; po podboju przez Brytyjczyków (pocz. XIX w.) zaczęli przyjmować kulturę europejską.
 • Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo.

Dzień pierwszy, piątek, 26-06-2015.

Dzień ten poświęcony był na spotkanie przedstawicieli grup z władzami Miasta Wolsztyn w Ratuszu, zwiedzanie miasta. W godzinach popołudniowych uczono się wspólnego tańca wieńczącego finał spotkań oraz naukę piosenko Kukułeczka. Wieczorem natomiast miały miejsce gry i zabawy integrujące uczestników spotkań. Reprezentanci musieli zmierzyć się z wieloma konkurencjami sprawnościowymi na czas, precyzję i dobrą zabawę.Rywalizację wygrał zespół z Nowej Zelandii przed Serbami i grupami polskimi z Kębłowa i Przemkowa. A wieczorem po kolacji tańce integracyjne prowadzone przez poszczególne zespoły.

Dzień drugi, sobota, 27-06-2015.

To dzień w którym zespoły zaprezentowały swój folklor na terenie Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Gospodarze pokazali tańce śląskie i kaszubskie w wykonaniu grupy średniej oraz suity tańców rzeszowskich i Beskidu Żywieckiego w wykonaniu grupy starszej.

Dzień trzeci, niedziela, 28-06-2015.

Festiwalowe spotkania tego dnia rozpoczęła msza święta w Kościele Parafialnym pw. św. Bartłomieja w Kębłowie. Zamiast kazania grupy chwaliły Boga pięknym śpiewem, udziałem w liturgii. O godzinie 15.00 miał miejsce koncert finałowy IV Spotkań na boisku Orlik przy miejscowym gimnazjum.

Zaprezentowały się:

 • Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo:
  • grupa najmłodsza – gry i zabawy śląskie
  • grupa młodsza – tańce zachodniej Wielkopolski i lubelskie
  • grupa średnia - tańce kaszubskie i śląskie
  • grupa najstarsza – tańce rzeszowskie i Beskidu Żywieckiego ( nowy układ taneczny, nowe stroje)
 • Zespół SZARKALAB z Kozlovar, Rumunii
 • Zespół Pieśni i Tańca „Vlastimir Pavlović Carevac” Weliko Gradiszcze z Serbii
 • Zespół Pieśni i Tańca „ŁASTIWOCZKA” z Przemkowa
 • Zespół Hinana z Nowej Zelandii.

Finał spotkań to wspólny taniec przedstawicieli wszystkich zespołów oraz wspólne odśpiewanie piosenki Kukułaczka.
ZAPRASZAMY ZA ROK!!!
Zdjęcia

Robert Tomys

powrót

Copyright © Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo