Aktualności

Jarmark Gwiazdkowy w Poczdamie - świąteczne spotkanie z Polską

2010-12-05

Jarmark Gwiazdkowy w Poczdamie - świąteczne spotkanie z Polską

W ten grudniowy przedświąteczny weekend, ZPiT Kębłowo uczestniczył w Weihnatliche Begegnung mit Polen – Sternmarkt und Sternfest 2010 w Poczdamie.
Honorowy patronat nad imprezą sprawowali Premier Landu Brandenburgia, pan Matthias Platzeck oraz Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Niemczech, pan dr. Marek Prawda.

W dniach od 2. do 4. grudnia 2005 roku na terenie historycznego centrum Poczdamu odbyl się 2. Polski Jarmark Gwiazdkowy.

Organizatorem Jarmarku jest Dom Historii Brandenbursko-Pruskiej (Haus der Brandenburgisch-Preußischen Geschichte) we współpracy z Centrum Kultury "Zamek" z Poznania przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Staatskanzlei landu Brandenburgia.

Swoje wyroby prezentowali i sprzedawali na 40 stanowiskach polscy rzemieślnicy, artyści i gastronomowie. Do nabycia były m.in.: biżuteria, tkaniny artystyczne, wyroby ze skóry, ceramika, zabawki i gry z drewna, hafty, witraże, odzież, rzeźby z kamienia i drewna, wyroby kowalstwa artystycznego, ozdoby choinkowe i wiele, wiele innych interesujacych wyrobów. Swoje produkty kulinarne o charakterze świątecznym prezentowali też polscy kucharze. Nie zabraknie oczywiscie wigilijnych pierogów, bigosu i barszczu. Poza tym góral, pan Pawlikowski zapowiada pokaz tradycyjnego pieczenia barana. Natomiast dla amatarów słodyczy wystawione będą stanowiska z krówkami, andrutami i wielkopolskimi waflami.

Części handlowej towarzyszyły występy zaproszonych artystów z Polski i Poczdamu. W sumie 20 godzin programu na dużej i małej scenie. Prezentowali się m.in. jazzująco-klezmerujące Targanescu, grająca na instrumentach dętych Capella z Zamku Rydzyńskiego, folkowe Kapela z Orliczka i Dudziarze Wielkoposcy, ZPiT Kębłowo, brawurowy teatr uliczny To My i szereg dalszych wykonwców. Dla dzieciakow wystapił niemiecki KIP-Theater oraz klown na szczudłach – Pinezka z Poznania. Oprócz tego najmłodsi uczestniczyli w przedświątecznych warsztatach i sporządzić pierwsze ozdoby choinkowe. Do posłuchania będą bajki czytane po polsku i niemiecku (współpraca z Filmmuseum).

Nowością w porównaniem z zeszłym rokiem była giełda informacyjna, gdzie prezeztowano walory turystyczne i kulturowe Polski (województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie i wielkopolskie) oraz możliwości nauki języka polskiego w Brandenburgii jak i działalność kulturalnych instytucji polsko-niemieckich.

ZPiT Kębłowo reprezentowany przez tancerzy, grupę śpiewaczą i kapelę miał trzy prezentacje podczas soboty i niedzieli. W sobotę ZPiT przygotował i przedstawił Bożonarodzeniowy stół świąteczny wraz z towarzyszącymi obrzędami. Przed samą wieczerzą stroiliśmy choinkę ozdobami z papieru, słomy oraz słodyczami. Na stole znalazły się tradycyjne wigilijne potrawy, których nie ma w protestanckich domach mieszkańców Brandenburgii. Niemieccy goście którzy zasiedli przy stole wraz z członkami zespołu mieli okazję spróbować barszczu z uszkami, zupy grzybowej, śledzia, kapusty z grzybami, makiełek, kutii, makowca oraz kompotu z suszonych owoców. Licznie zgromadzonym widzom pokazano przebieg Wigilii z modlitwą, czytaniem fragmentu Biblii, łamaniem się opłatkiem, wieczerzą, wizytą kolędników i wspólnym śpiewaniem kolęd. Wielu z gości nie kryło swojego wzruszenia, część z nich stanowili Polacy mieszkający w Poczdamie, Berlinie i okolicach. Natomiast niemieccy goście z ciekawością dopytywali się o szczegóły wigilijnej wieczerzy. Każdy z odwiedzających foyer HB-PG mógł skosztować barszczu, kapusty z grzybami, makiełek czy makowca.

W niedzielę zaś ZPiT dał dwa koncerty dla odwiedzających Jarmark Gwiazdkowy. Pierwszy występ to koncert kolęd i pastorałek zaprezentowany przez wszystkich uczestników wyjazdu, drugi, to godzinny koncert tańców z różnych regionów Polski. Widzowie obejrzeli następujący repertuar:

  • poloneza
  • tańce z regionu Szamotuł
  • tańce śląskie
  • tańce z regionu Rzeszowa
  • przyśpiewki ludowe.

Mimo pruszącego śniegu, powiewającego wiatru, obydwa występy spotkały się z serdecznym i ciepłym przyjęciem niemieckich i polskich widzów.
Zdjęcia

Robert Tomys

powrót

Copyright © Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo