Aktualności

Macedońskie Słońce

2013-08-16

Macedońskie Słońce

Druga grupa taneczna ZPiT Kębłowo wraz z kapelą w sierpniu br. udała się ze swoim repertuarem na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Macedońskie Słońce” do macedońskiej Ochrydy. Do pokonania mieliśmy ponad dwa tysiące kilometrów… ale dzięki zapobiegliwości p. Sylwii, kierownika zespołu, udało się nam zahaczyć o Balaton na Węgrzech. W drodze tam i z powrotem, zatrzymaliśmy się w miejscowości Balatonszaintgyorgy, gdzie nocowaliśmy i plażowaliśmy nad brzegiem Balatonu. A pogoda sprzyjała plażowaniu i kąpielom.

Ochryda, miasto w Macedonii położone jest nad brzegiem najstarszego jeziora na Bałkanach – Jeziora Ochrydzkiego. Jak co roku ma tutaj miejsce festiwal folklorystyczny, na który w tym roku dojechał ZPiT Kębłowo. W festiwalu udział wzięło 12 zespołów reprezentujących Bułgarię, Turcję, Rumunię, Bośnię i Hercegowinę, Rosję, Serbię, Polskę, Ukrainę (chór ze Lwowa) i gospodarzy Macedonię.

Oprócz dwóch dni pokazów festiwalowych – korowód przez miasto i występy na tamtejszym rynku, organizatorzy zorganizowali uczestnikom rejs statkiem po jeziorze Ochrydzkim do miejscowości S. Naum, zwiedzanie klasztoru i gdzie również plażowaliśmy nad brzegami bardzo czystego jeziora. A na pokładzie statku – dyskoteka, do której zaprosiliśmy będących z nami tego dnia na wycieczce Ukraińców ze Lwowa i Rumunów z Transylwanii. Następnego dnia zwiedzaliśmy miasto Ochryda z jego zabytkami.

W czasie prezentacji festiwalowych zespół zaprezentował tańce z dwóch regionów Polski: pierwszego dnia tańce szamotulskie(Wielkopolska), drugiego dnia tańce krakowskie (Małopolska). Pokazy spotkały się z ciepłym, nie tylko ze względu na pogodę, i serdecznym przyjęciem miejscowej publiczności, wypoczywających tam turystów - także Polaków… ogromna sympatia, gratulacje za występy oraz zaskoczenie, że tak daleko od Polski była możliwość obcowania z polską kulturą.
Zdjęcia

Robert Tomys

powrót

Copyright © Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo