Aktualności

Muzyczne Spotkania z Folklorem Wolsztyn 2010

2010-09-03

W sobotę, 21 sierpnia, odbyły się po raz pierwszy w Wolsztynie spotkania z folklorem. Do naszego miasta przyjechały zespoły folklorystyczne biorące udział w IV Europejskim Festiwalu Sztuki Ludowej, organizowanym przez Towarzystwo Poligrodzianie i ZTL Politechniki Poznańskiej Poligrodzianie.

Europejski Festiwal Sztuki Ludowej - miejsce prezentacji regionów Zjednoczonej Europy, ich dziedzictwa kulturowego, dorobku artystycznego oraz produktów i wyrobów, dzięki którym są rozpoznawalne na bogatej w różnorodności współczesnej mapie świata. Ideą Festiwalu jest szeroko pojęta promocja regionów - od popularyzacji rękodzieła i tradycji regionalnych do współczesnych form i dziedzin twórczości. Kulminacyjnym punktem festiwalu jest całodzienny blok występów ludowych w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie, podczas którego odbedzie się "Wesele Kurpiowskie", ósma impreza folklorystyczna z cyklu "Wesela Wiejskie".

Atrakcją widowiska będzie udział autentycznej Pary Młodej. Tegoroczni nowożeńcy to Alicja Chmiela i Paweł Barański. Para wystąpiła w strojach ludowych stylizowanych na kurpiowskie z początku ubiegłego wieku, a do ślubu pojechała bryczkami w asyście drużbów i kapeli. Ślub odbył się w kościele w Komornikach podczas mszy świętej o godzinie 13:00. Wyjazd do kościoła poprzedziły obrzędy błogosławienia i żegnania narzeczonych. Po powrocie z kościoła nowożeńcy wzięli udział w uczcie weselnej. Oprawę muzyczno-folklorystyczną widowiska zapewnił Zespół Tańca Ludowego "Poligrodzianie".

Zespoły folklorystyczne biorące udział w tym festiwalu dały koncerty w Poznaniu, Gnieźnie i Wolsztynie. Jako gospodarz dnia w Wolsztynie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo. Po zwiedzeniu miasta i wolsztyńskiej parowozowni uczestnicy sformowały korowód. Po korowodzie ulicami miasta na deskach muszli koncertowej, po powitaniu przez pana starostę Ryszarda Kurpa i przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Wolsztyn pana Krzysztofa Lisiewicza, kulturę swoich regionów zaprezentowały następujące grupy:

 • ZPiT Kębłowo
 • Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Wilenka" - Wilno - Litwa
  Wilenka istnieje od 1971r. Aktualnie zespół zrzesza ponad 100 młodych artystów w kilku grupach wiekowych. "Wilenka" niejednokrotnie podbijała serca publicznosi występami za granicą i na rodzimych scenach. Zespół był wyróżniany na różnych prestiżowych festiwalach i konkursach. Szczególnie szczyci się wyróżnieniami uzyskanymi na XIV Festiwalu Zespołów Kresowych w Mrągowie (Polska), oraz na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Wesele Kurpiowskie" w Kadzidle (Polska).
 • Mezőcsát Népiegyütte - Węgry
  Zespół Mezőcsát Népiegyüttes świętuje w tym roku swoją 60-rocznicę założenia zespołu. Powstał on na przełomie lat 1948-1950. Składał się z licznej ilości tancerzy i był dumą wsi. Teraz do Mezőcsát Népiegyüttes należy dużo młodych ludzi, którzy studiują i pracują. Część grupy uczyła się tańca w Egressy Benjamin Elementary School.
 • Attica Folklore & Cultural Association "POLYDENDRI" - Grecja
  Attica Folklore & Cultural Association "Polydendri" jest grupą prezentującą grecki folklor, muzykę oraz taniec. Składa się ona z 200 członków. Są w niej tancerze amatorzy w różnych grupach wiekowych od 7 do 50 lat. Towarzystwo Kultury 'Polydendri' jest członkiem Międzynarodowej Rady Tańca (CID) UNESCO i reprezentuje swój tradycyjny taniec w festiwalach folklorystycznych w różnych miejscach w Grecji oraz za granicą. Jest to mieszana grupa składająca się z około 30 osób. Dorośli tancerze w tradycyjnych kostiumach wykonują greckie tańce z Attyki oraz z innych regionów geograficznych Grecji
 • Zespół Folklorystyczny Mali Poligrodzianie - Poznań - Polska
  Zespół Folklorystyczny "Mali Poligrodzianie" powstał przy Zespole Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej "Poligrodzianie" w 1985 roku. Liczy około 40 młodych tancerek i tancerzy w wieku 6–13 lat. W programie zespołu obok tańców narodowych znajdują się tańce regionalne wielkopolskie, śląskie, szczyrzyckie i żywieckie przedstawiane w oryginalnych strojach. W przygotowaniu tańców i przyśpiewek wykorzystywane są autentyczne źródła, możliwie najbardziej zbliżone do "korzeni" polskiego folkloru, wydobywając charakter i sposób zachowania właściwy dla danego regionu oraz typowy skład instrumentalny.

Robert Tomys

powrót

Copyright © Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo