Aktualności

V Spotkania Folklorystyczne na Ziemi Wolsztyńskiej

2016-06-25

V Spotkania Folklorystyczne na Ziemi Wolsztyńskiej

Dwa dni koncertów……pierwszy przeniesiony z wolsztyńskiego rynku do Sali WDK z powodów pogody. Tam mogliśmy zobaczyć program wszystkich zespołów, a po koncercie przejście na Jezioro Wolsztyńskie gdzie puszczano wianki na św. Jana.

Drugo dzień koncertowy rozpoczął się mszą w Kościele p.w. św. Jakuba w Kębłowie. Później przemarsz z Domu Kultury na boisko przy gimnazjum gdzie odbył się koncert finałowy spotkań folklorystycznych. Zabrakło tylko zespołu z Transylwanii (Rumunia), który musiał już udać się w drogę powrotną do domu. W koncercie finałowym obejrzeliśmy zespoły z Węgier, Ukrainy, Chorwacji, Indii oraz gospodarzy, ZPiT Kębłowo(zabawy i tańce dzieci babiogórskich, tańce kaszubskie, tańce górali babiogórskich, tańce szamotulskie, tańce z okolic Lublina). A na zakończenie wspólne tańce zachodniej Wielkopolski oraz tańce chorwackie.
Uczestnicy spotkań:

  • Zespół Edelweiss (Węgry) powstał w 2010 roku. Ideą jego powstania było kultywowanie i zachowanie muzyki oraz tańca mniejszości niemieckiej na terenie Węgier. W skład zespołu wchodzą trzy generacje tancerek i tancerzy oraz grupa dzieci. Do tańca przygrywa kapela – orkiestra na wzór kapel w niemieckich miastach. Zespół występuje w kraju i za granicą. Do Polski przyjechał już po raz trzeci, towarzysząc Burmistrzowi miasta Mor z Węgier, który podpisywał umowę o współpracy z władzami Wolsztyna.
  • Zespół Folklorystyczny Szarkalab z Kluj-Napoca (Rumunia –Transylwania). Powstał w 1995 roku aby kultywować tradycyjne tańce siedmiogrodzkich Węgrów. Zespół jest regularnym uczestnikiem krajowych i międzynarodowych festiwali folklorystycznych. 0Od 1995 roku pokazał się na scenie około 340 razy. W Kębłowie gościli już po raz drugi, a swoje występy zaprezentowali w szesnastu krajach Europy. Są również organizatorem wspólnie z fundacją Heletai Gaspar festiwalu folklorystycznego w Kluj-Napoca.
  • Zespół Pieśni Lytyczanie z Litynia (Ukraina), został założony w 2015 roku. W repertuarze zespołu można usłyszeć narodowe pieśni Ukrainy oraz zobaczyć tradycyjne zwyczaje ukraińskiego narodu.
  • Zespół folklorystyczny ZELIJEZNICAR - HKUD „Željezničar” z Osijeka (Chorwacja), został założony na początku 1925 roku. Początkowo istniała tylko orkiestra dęta i chór wokalny, a dopiero w latach trzydziestych swoją działalność rozpoczęła grupa taneczna. W latach 1949-1990 zespół skupiał się głownie na folklorze, noszą c nazwę „Srdan Petrov”. W latach 90-tych powrócił do pierwotnej nazwy, pielęgnując tradycje chorwackiego folkloru z okolic Osijeka. Jest mile widzianym gościem na wielu festiwalach folklorystycznych, zarówno w Chorwacji jak i poza granicami.
  • Ghungroo Musical Club Chandigargarh (Indie), powstał w 1987 roku, z zamiarem łączenia ludzi z całego świata za pomocą kultury, muzyki i tańców ludowych. Zespół prowadzą działający w tym duchu profesjonaliści, którzy starają się również nadać najwyższy poziom efektom swojej pracy. W ciągu niemal 26 lat działania Klub zorganizował wiele prestiżowych imprez. W latach 1993, 2003, 2004, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 i 2012 zespół zaprosił różne zespoły tańca ludowego z całego świata, a także brał udział w różnych międzynarodowych festiwalach tańca ludowego.
    Od 1989 roku jest organizatorem festiwali kulturalnych w Indiach, a także uczestnikiem międzynarodowych festiwali folklorystycznych – w Polsce koncertują już po raz drugi. W swoim występie pokażą Gatkę, czyli sztukę walki, w której wojownicy używają mieczy , pałek i sztyletów. Sztuka walki istnieje w półocnych Indiach od wielu tysięcy lat, dziś pielęgnowana w narodzie Sikhów, którzy przekazywali techniki walki z pokolenia na pokolenie.
  • Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo .


Zdjęcia - koncerty
Zdjęcia - integracja

Robert Tomys

powrót

Copyright © Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo