Aktualności

Wyjazd na Mór – Węgry

2015-09-30

Wyjazd na Mór – Węgry

Dnia 30 września 2015 roku o godz. 22.00 grupa młodzieżowa młodsza ZPiT Kębłowo wyjechała do Mór na Węgrzech na Święto Wina i Festiwal Folklorystyczny. Według harmonogramu przygotowanego przez zaprzyjaźniony zespół, na młodzież i kadrę zespołu czekało jednodniowe zwiedzanie Budapesztu, do którego przybyli 1 października. Zespół zaczął zwiedzanie od wzgórza Gellerta, z którego rozpościera się przepiękny widok na całą stolicę Węgier.

Przewodniczka, którą okazała się być Polką mieszkającą w tym kraju od ponad 50 lat, przybyła do nas na Placu Bohaterów. Jest to osoba, która już po raz kolejny oprowadza ludzi z Kębłowa po tym wielkim mieście. Bardzo ciekawie opowiedziała nam o historii Węgier i władców tego kraju. Zespół mógł zobaczyć jedno z największych kąpielisk termalnych, które są wielkim atrybutem Węgier. Po zwiedzeniu stolicy zespół udał się na godzinny rejs statkiem po Dunaju, gdzie przewodnik po kolei opowiadał o zabytkach, które żeśmy mijali. Największe wrażenie wywarł na nas budynek Parlamentu. Po pożegnaniu z panią przewodnik udaliśmy się do naszego miejsca docelowego - Mór.

Zaprzyjaźniony zespół Edelweiss przygotował dla nas ciekawy program. W piątek, 2 października zabrał nas do sąsiedniego miasta Szekesfehervar, które jest drugim co do wielkości miastem na Węgrzech, a Stare Miasto znajdujące się w tym rejonie posiada wiele pięknych zabytków i widoków, które można porównać do czeskiej Pragi. W sobotę, tj. 3 października o godz. 13.00 rozpoczęły się przygotowania do koncertu. Widowiskowe występy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród tamtejszej publiczności. Korowód to jeden z najcięższych zadań dla zespołu, ponieważ przez wiele czasu musieliśmy tańczyć, śpiewać, uśmiechać się i kryć zmęczenie po długiej trasie tego przemarszu.

Bardzo podobała nam się impreza integracyjna, w której brały udział wszystkie zespoły, w dodatku w strojach ludowych. W niedziele rano delegacja razem z kadrą zespołu udała się na wizytę do burmistrza Mór, a pozostała część grupy pojechała do Luna Parku, w którym mogli się wybawić za wszystkie czasy. Popołudniu w niedzielę korowodem zakończyliśmy nasz udział w festiwalu i o godz. 18.00 wyruszyliśmy pełni emocji i wrażeń w drogę powrotną do domu.
Zdjęcia

Robert Tomys

powrót

Copyright © Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo