Aktualności

Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo w Mór, Węgry

2013-10-06

Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo w Mór, Węgry

W dniach 03 do 06 października br. pierwsza grupa ZPiT Kębłowo wraz z kapelą przebywała w węgierskim mieście Mór na zaproszenie tamtejszego zespołu tańca Edelweiss. W dniach tych odbywały się coroczne dni miasta związane z dożynkami winnymi – Móri Bornapok. W wyjeździe uczestniczył również Burmistrz Wolsztyna p. Andrzej Rogoziński, który skorzystał z zaproszenia pana Petera Fenyves, Burmistrza Miasta Mór, w celu nawiązania partnerskich stosunków między naszymi miastami, gminami, będąc oficjalnym gościem Dni Mór.

Wyjazd rozpoczął się od jednodniowego pobyt u w Budapeszcie, po którym oprowadziła nas mieszkająca tam od ponad 40 lat przewodnik p. Grażyna Herendi. Ze Wzgórza Gellerta obejrzeliśmy wspaniałą panoramę naddunajskiej stolicy, poznaliśmy krótką historię Węgier na Placu Niepodległości, obejrzeliśmy najważniejsze zabytki Budapesztu, podróżowaliśmy metrem. Po zakończeniu zwiedzania w godzinach wieczornych dojechaliśmy do Mór, gdzie oczekiwali już na nas członkowie grupy Edelweiss oraz mieszkający z nami pod jednym dachem Francuzi z Alzacji – grupa taneczna Le Groupe d’Art Populaire de Berstett.

W piątek ZPiT Kębłowo wraz z Burmistrzem Wolsztyna i Burmistrzem Mór oraz zespołami wegierskim i francuskim udali się do miejscowości Fehevarcsurgo na zwiedzanie tamtejszego pałacu. Po drodze zatrzymaliśmy się przy pomniku, jaki zbudowali tam przebywający podczas drugiej wojny światowej polscy żołnierze i złożyliśmy okolicznościowe wiązanki. Wieczorem zespół francuski, węgierski i polski spotkały się w jednej z piwnic winnych na krótkich pokazach tanecznych. W sobotę miały miejsce pokazy festiwalowe w których udział wzięło 15 zespołów i grup tanecznych z Węgier oraz Polski, Francji i Rumunii. Wieczorem miała miejsce impreza integracyjna z udziałem 8 zespołów prezentujących swe tańce i tradycje oraz wspólne zabawy wszystkich uczestników. Niedzielę rozpoczęło spotkanie zespołów zagranicznych z Burmistrzem Miasta Mór, p. Peterem Fenyves. A potem już tylko korowód dożynkowy ulicami miasta, podczas którego zespoły prezentowały swe tańce, wspólny występ grupy francuskiej, polskiej i węgierskiej na festiwalowej scenie, pożegnanie i powrót do domu. Podczas pobytu w Mór ZPiT Kębłowo zaprezentował przebywającym tam gościom tańce z regionu Szamotuł, suitę tańców rzeszowskich oraz tańce łowickie.
Zdjęcia

Robert Tomys

powrót

Copyright © Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo