2024-03-23
Zajączek w Woli Jabłońskiej
Przedszkole Sióstr - Wolsztyn

23.03.2024 - Zajączek dla grupy najmłodszej  w Woli Jabłońskiej.


2024-03-21
Przywitanie Wiosny 21.03.2024
Przedszkole Sióstr - Wolsztyn

Przywitanie Wiosny 21.03.2024


2024-02-13
Warsztaty taneczne w Legnicy - 13-15.02.2024 rok
Przedszkole Sióstr - Wolsztyn

Warsztaty taneczne w Legnicy - 13-15.02.2024 rok


2024-02-10
Ostatki u ZPiT Kębłowo - 10.02.2024
Przedszkole Sióstr - Wolsztyn

Ostatki u ZPiT Kębłowo - 10.02.2024r.


2024-01-28
32 FINAŁ WOŚP - 28.01.2024 ROK
Przedszkole Sióstr - Wolsztyn

32 FINAŁ WOŚP - 28.01.2024 ROK


1 « [1] [2] [3] [4] » 80


2005 – 2015

2005 – 2008 Zdobywanie zaszczytów na polskim gruncie

 

ZPiT

 

Na początku 2005 roku odbył się wyjątkowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Kębłowo” w sali sportowej „Świtezianka” w Wolsztynie. Mieszkańcy gminy mieli wtedy po raz pierwszy okazję obejrzeć zespół w pełnej krasie. Wystąpiły wszystkie grupy wiekowe zespołu: w tańcach regionalnych wystąpiła średnia grupa, tańce łowickie przedstawiła grupa najmłodsza, a najstarsza grupa wykonała suitę lubelską oraz tańce narodowe. 24. maja 2005 zespół wystąpił w auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na zakończenie ogólnopolskiej sesji popularno - naukowej „U źródeł dziedzictwa narodowego”. Było to wielkie wyróżnienie dla zespołu. W lipcu ZPiT „Kębłowo” po raz pierwszy bierze udział w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Jarocinie, gdzie ma okazję zaprezentować się przed zespołami z różnych regionów świata. W sierpniu zespół gościł zespół folklorystyczny „Aunis et Saintonge” z Francji. „(…) Jak każdy dzień wizyty zespołu folklorystycznego w Polsce i ten dzień był pełen wrażeń. Najciekawsze było spotkanie na Skansenie w Wolsztynie, gdzie obchodziliśmy imieniny dwojga przyjaciół z francuskiego zespołu” (Kronika Domu Kultury w Kębłowie, H. Dąbrowski (red.). Oba zespoły dały wspólny koncert na festynie w Kębłowie organizowanym już tradycyjnie od kilku lat przez Dom Kultury i ZPiT „Kębłowo”.

 

ZPiT

 

Jesień 2005 roku zapadnie w pamięci członków jako bardzo szczególny, ponieważ udział w Wojewódzko – Archidiecezjalnych Dożynkach Wielkopolskich, które odbyły się w Wolsztynie otworzył zespołowi drogę do udziału w Dożynkach Prezydenckich w Spale. „Do Spały pojedzie najstarsza grupa: 10 chłopców i 10 dziewcząt. Do ostatniej chwili nie wiedzą, jaką rolę powierzy im reżyser dożynek. (…)Największy problem mają natomiast tancerze, którzy dwa kilometry poniosą 200 kilogramowy wieniec dożynkowy województwa wielkopolskiego” (D. Kuleszczyńska, Zespół z wieńcem, Gazeta Lubuska z 15.09.2005). Za wielkość i urok wieńca oraz „Obrzęd dożynkowy” z rąk Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymali II nagrodę. Zespół z Kębłowa został wytypowany do występów przed parą prezydencką. Po prezentacji Aleksander Kwaśniewski zamienił z tancerzami kilka słów i wykonano wiele zdjęć pamiątkowych. W tym samym czasie młodsza grupa ZPiT „Kębłowo” występowała na tradycyjnym festynie w zaprzyjaźnionym mieście Lübben w Niemczech.

 

Jubileuszowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca

 

Rok 2005 to także 30-lecie zespołu. „Za chwilę „Koncert”. Na ten koncert mogą przyjść tylko byli członkowie ZPIT „Kębłowo” oraz zaproszone delegacje z zaprzyjaźnionych zespołów. Dla samych byłych członków zespołu wysłano ponad 250 zaproszeń. Sala wypełniona w 100%. Możemy zaczynać. Tym razem wystąpimy na tle starej chaty wiejskiej, bo tam powstała sztuka ludowa.(...) Jak tradycja nakazuje nasz dwu godzinny koncert godzinny rozpoczęliśmy polonezem w wykonaniu byłych członków ZPiT „Kębłowo” z lat 1975 - 1985. Dzisiaj już ich dzieci są członkami naszego zespołu. (…) Oczywiście koncert musiał się zakończyć piosenkami z Krakowa oraz Krakowiakiem. W finale zobaczyliśmy ponad 120 wykonawców” (Kronika Domu Kultury w Kębłowie, H. Dąbrowski (red.). Jubileusz stał się okazją do podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania zespołu oraz wieloletniej jego działalności. Wspólna zabawa zakończyła jubileuszowy wieczór.

 

ZPiT

 

W 2006 roku sezon występów zaczął się już w kwietniu podczas Babimojskich Spotkań Folklorystycznych. W czerwcu została także reaktywowana tradycja koncertu dla rodziców członków zespołu. Koncert pt. „Dla mamy i taty” zawsze wzbudzał wiele emocji zarówno wśród rodziców jak i tancerzy. Na przełomie lipca i sierpnia najstarsza grupa ZPiT „Kębłowo” pojechała z rewizytą do zespołu „Aunis et Saintonge” z Saintes we Francji. Zespół dał w sumie 5 koncertów w Saintes oraz okolicznych miejscowościach. Dzięki uprzejmości gospodarzy członkowie zespołu z Kębłowa mieli także okazję zobaczyć a nawet wykąpać się w Ocenie Atlantyckim w miejscowości Ile d'Oloron. Oczywiście nie zabrakło również francuskiej kuchni oraz kultury. Zwiedzanie plantacji oraz zakładu produkcji koniaku i win było także wspaniałą atrakcją. Wyjazd połączono także z wycieczką do Paryża, gdzie zespół po raz drugi miał okazję wjechać na Wieżę Eiffla, a także oglądać dzieła sztuki Luwru. „Niewielu Kębłowian mogło oglądać najsłynniejszy obraz świata słynną „Mona Lizę” Leonarda da Vinci. Żeby naprawdę zwiedzić to słynne muzeum trzeba w nim spędzić kilka dni. My mieliśmy tylko kilka godzin” (Kronika Domu Kultury w Kębłowie, H. Dąbrowski (red.). W drodze powrotnej zespół spędził kilka godzin w stolicy Unii Europejskiej, Brukseli.

 

ZPiT

 

W październiku zespół wystąpił po raz trzeci na poznańskich targach „Polagra – farm” reprezentując powiat i gminę Wolsztyn. Występowały: średnia grupa ZPiT „Kębłowo” przedstawiając obrzęd dożynek wielkopolskich oraz grupa najmłodsza „Małe Kębłowo” w wiązance tańców i przyśpiewek lubuskich. Był to również przejściowy rok dla zespołu i najstarsza grupa po 15 latach ciągłej pracy traci członków, którzy wchodząc w dorosłe życie mają już coraz mniej czasu na zespół. Wielu z nich zaczęło dzielić swój czas pomiędzy pracę i studia, a to okazało się trudne do pogodzenia z cotygodniowymi próbami. Jednocześnie zespół rejestruje rekordowy nabór 70 nowych członków, którzy będą kultywować tradycje starszych kolegów.

Wszystkie wcześniejsze osiągnięcia zespołu nie ostudziły zapału i pomysłowości instruktorów. W styczniu 2007 roku grupa tancerzy wraz z kapelą spędziła tydzień ferii w Poroninie. Młodzież uczyła się w niemal naturalnych warunkach z góralskim zespołem „Regle”, pod okiem miejscowego instruktora tańca i przyśpiewek góralskich. Okazało się, że tańce z tego regionu są trudne i wyczerpujące, a zarazem bardzo widowiskowe. „Młodzież miała okazję dodatkowo zwiedzić okolice i obejrzeć polskie Tatr zimą, a także poznać kulturę południowej Polski w jej naturalnym środowisku i zgłębić tajniki tańca góralskiego. Zdobyli także doświadczenie współpracy z nowym instruktorem” (D. Rogozińska - Rzepa, Poszerzą repertuar, Dzień Wolsztyński z 19.02. 2007.). Udało się tam stworzyć podłoże pod upragnioną wiązankę góralską, jednakże brakowało zespołowi strojów z tego regionu.

W kwietniu postanowiono założyć Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Kębłowo”, które składając się z byłych a także obecnych członków zespołu miało zajmować się pomocą szczególnie finansową zespołowi. Zespół uzyskał także dotację od Fundacji „Amicis” z Wronek na wykonanie i zakup brakujących elementów strojów góralskich. „(…) wolsztyńska publiczność nie będzie miała szybko okazji zobaczyć, czego Kębłowo nauczyło się w Zakopanem, bo bez góralskich ubrań nie da się tańczyć. - Kilka tygodni temu dostaliśmy pieniądze z fundacji z Wronek na nowe stroje dla dziewcząt – wyjaśnia S. Kotlarska. (…) Wkrótce ogłosimy termin walnego zebrania stowarzyszenia, na które już dziś zapraszam wszystkich miłośników tańca i muzyki” (P. Drozdowski, Ratujmy nasz folklor, Gazeta Lubuska z 3.04.2007.). Dnia 17.09.2007r. stowarzyszenie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sadowego i od tego dnia pomaga w działalności zespołowi.

 

Młodsza grupa ZPiT

 

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Kębłowo” w dniach 4-12 sierpnia brał udział w III Dziecięcych Spotkaniach Folklorystycznych w Żywcu. Podczas wyjazdu oprócz występów zespół przygotowywał specjały kuchni regionalnej, ale także brał udział w różnego rodzaju zabawach zapewnianych przez organizatorów spotkań. Dzieci miały okazję także obejrzeć Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską oraz Pieniny. Piękne górskie widoki mogli podziwiać podczas spływu Dunajcem. „Niektórym z naszych członkiń udało się nawet sprawdzić w roli góralskich „oryli”. Podziwialiśmy widoki z Szyndzielni i góry Żar” (Kronika Domu Kultury w Kębłowie, H. Dąbrowski (red.). Na tym festiwalu „Kębłowo” miało okazję tańczyć obok zespołów z Chicago, Bułgarii, Węgier, Żywca oraz Pilska.

 

ZPiT

 

W listopadzie 2007 roku w „Kębłowie” pojawiają się w końcu upragnione stroje góralskie. „Kębłowo ma w styczniu zaśpiewać góralskie pastorałki przed własną publicznością na dorocznym przeglądzie kolędniczym” (P. Drozdowski, Ach te cekiny… Cudo!, Dzień Wolsztyński z dnia 13. 11.2007). Już 20 stycznia 2008 roku Zespół Pieśni i Tańca „Kębłowo” oczarował widzów wiązanką pastorałek góralskich. Na scenie stanęła cała 140 osobowa grupa i zaśpiewała kolędy oraz pastorałki w kościele parafialnym w Kębłowie.

W marcu po raz drugi zespół ma okazję przedstawić obrzęd ludowy „Siwków Wielkanocnych” w Zielonej Górze. Pierwowzorem tego obrzędu są obchody zapustowe. W czerwcu Zespół bierze udział w VI Krobiarskich Spotkaniach „Folklor da się lubić”, gdzie prezentuje się młodzieżowa grupa w tańcach z zachodniej wielkopolski i najstarsza grupa w obrzędzie dożynkowym z regionu Szamotuł. Średnia grupa ZPiT „Kębłowo” na zasłużone wakacje pojechała do Łeby, gdzie spędziła 5 dni wypoczywając na plaży i kąpiąc się w Bałtyku.

Ostatnie dni lata, 28 - 31 sierpnia 2008 roku najstarsza grupa spędza za granicami kraju, biorąc udział w Międzynarodowych Spotkaniach Muzyki i Folkloru Zlin 2008 w Czechach. W czasie pobytu biorą udział w barwnym korowodzie ulicami miasta, zakończonym koncertem na rynku głównym. Zespół daje także koncert w parku przy największym w Europie Zoo w Zlinie. „Kębłowo” jest jednym z pięciu zespołów tanecznych, obok dużej ilości orkiestr dętych. Już kilka dni po powrocie bierze udział w VII Międzynarodowych Dniach Muzyki i Folkloru 2008 w Lesznie, na którym wystąpiło 600 wykonawców z 19 zespołów reprezentujących 3 państwa środkowej Europy.

 

ZPiT

 

Rok 2009 rozpoczął się dla Zespołu Pieśni i Tańca "Kębłowo" całkiem nowym doświadczeniem. Grupa wokalna miała okazje wykonać regionalne przyśpiewki podczas nagrania audycji radiowej w ramach cyklu programów o Wolsztynie. Przełom lipca i sierpnia Zespół spędza nad Morzem Czarnym biorąc udział w Bałkańskich Spotkaniach Folklorystycznych, gdzie ma okazje wystąpić wśród wykonawców z 13 krajów. W grudniu członkowie zespołu wystąpili na scenie plenerowej podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Poczdamie, a w drodze powrotnej mieli okazję zobaczyć Berlin w świątecznym wydaniu.

 

ZPiT

 

W styczniu 2010roku, dwie grupy młodzieżowe wyjechały na kilkudniowe warsztaty taneczne z regionu Beskid Śląski. Jednocześnie rozpoczęto starania o pozyskanie strojów z tego regionu. Dzięki tym staraniom już w okresie wakacyjnym wiązanka tańców Beskidu Śląskiego weszła do repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca "Kębłowo" i została zaprezentowana w stolicy wielkopolski podczas festynu farnego "Warkocz Magdaleny". W dniach 28-30 maja zespól brała udział w XXXI Pyrzyckich Spotkaniach z Folklorem, podczas którego koncerty były transmitowane na żywo w internecie, co stanowiło dodatkową mobilizację dla wykonawców. Początek wakacji członkowie średniej grupy tanecznej Zespołu Pieśni i Tańca "Kębłowo" zapamiętają, jako swój pierwszy wyjazd za granicę naszego kraju. Na zaproszenie grupy folklorystycznej "Kozaczka" udali się w głąb Ukrainy i pokonując 1800 km, zaprezentowali się przed mieszkańcami Chersoń i Kizomis położonych u ujścia Dniepru do Morza Czarnego. W końcu tego roku zespół miał okazję jeszcze dwukrotnie odwiedzić Poczdam. Średnia grupa taneczna uświetniła obchody 150-lecie istnienia Szkoły podstawowej im. Maxa Dortu, a następnie wraz z grupą najstarszą ponownie przybliżyli polskie bożonarodzeniowe tradycje podczas corocznego Jarmarku Gwiazdkowego w tym mieście.

Rok 2011 to okres wyróżnień i wielu nagród. Podczas X przeglądu Folklorystycznego w Złotowie wyjazdu grupa młodzieżowa starsza zdobyła II miejsce w kategorii zespołów ludowych za wiązankę tańców z okolic Krakowa wschodniego oraz Rzeszowa, a kapela funkcjonująca od paru lat mogła pochwalić się miejscem III. W lipcu grupa młodzieżowa młodsza udała się do Zduńskiej Woli, gdzie układem tanecznym z okolic Szamotuł wywalczyła sobie II miejsce na Festiwalu "Folklor Świata". W tym roku również po raz kolejny ZPiT "Kębłowo" brał udział w Dożynkach Archidiecezjalno - Samorządowych, gdzie miał okazję wraz z miejscowym zespołem Folklorystycznym "Szamotuły" uświetnić obrzęd dożynkowy w ich rodzimej miejscowości. Dzięki zaproszeniu do Grupy Tanecznej Edelweiss, w końcu września 2011 roku członkowie zespołu uczestniczyli w przeglądzie folklorystycznym zespołów i grup tanecznych podczas dorocznych Dni Wina - MÓRI BORNAPOK w węgierskiej miejscowości Mór. Oprócz atrakcji związanych ze zwiedzaniem miasta oraz degustacji win, zespól miał również możliwość wzajemnej wymiany umiejętności tanecznych podczas wspólnych biesiad.

 

ZPiT

 

W maju 2012 zespół wziął udział w I Transgranicznym Festiwalu Folklorystycznym "Folklor Wspólnym Dziedzictwem Kulturowym", na który został zaproszony przez zaprzyjaźniony Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej z Cieszyna. "Kębłowo" miało okazję wystąpić obok zespołów z Czech i Słowacji podczas gali finałowej  w tańcu Jawonickim z regionu cieszyńskiego. W ostatni weekend czerwca, Zespół Pieśni i Tańca "Kębłowo" wraz z Wolsztyńskim Domem Kultury zorganizowali po raz pierwszy Spotkania Folklorystyczne Ziemi Wolsztyńskiej. W spotkaniach wzięły udział: Zespól Folklorystyczny "Szamotuły" z Szamotuł, Zespół Pieśni i Tańca "Żeńcy Wielkopolscy z Nietążkowa,  Grupa Taneczna "Edelweiss" z miasta Mór na Węgrzech oraz gospodarze z "Kębłowa". Zespoły zaprezentowały się w dwóch koncertach, najpierw przed widownią w Kębłowie, a potem przed mieszkańcami Wolsztyna. Okres Spotkań Folklorystycznych był też okazją do rewizyty zespołu ""Edelweiss" z węgierskiego Mór, który zaowocował dalszym zacieśnieniem współpracy między zespołami. Pod koniec października średnia grupa młodzieżowa zespołu udała się na trzy dniową wycieczkę do Warszawy, podczas której mieli okazję zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki stolicy. 

Początek maja 2013 zapisze się wyjątkowo w pamięci grupy średniej Zespołu Pieśni i Tańca "Kębłowo", z powodu pierwszego zagranicznego występu na obchodach z okazji 20-lecia współpracy między miastami partnerskimi Wolsztyn- Lubben. W tym roku do kolekcji strojów ludowych zespołu dołączyły kostiumy Kaszubskie, a prezentacja tańców z tego regionu odbyła się podczas VI Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Pieśni i Tańca "Z Przytupem" Zakrzewo 2013. Pod koniec czerwca odbyły się II Spotkania Folklorystyczne na Ziemi Wolsztyńskiej, na które zaproszenie od "Kębłowa" przyjęły Volkstanzkreis 
St.Oswald z Austrii, Folklorni Subor Ratiskovska Dolona z Czech oraz Zespól Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej z Cieszyna. W dniach 5-6 lipca br. Zespól Pieśni i Tańca "Kębłowo" wziął udział w IV Międzynarodowym Przeglądzie "FOLKLOR ŚWIATA" w Zduńskiej Woli, gdzie grupa dziecięca starsza zdobyła I miejsce w kategorii zespołów ludowych w wieku od 12 do 15  lat, za wiązankę tańców z zachodniej Wielkopolski.  

 

ZPiT

 

W sierpniu 2013 średnia grupa młodzieżowa wyjechała na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Macedońskie Słońce" do macedońskiej Ochrydy. W festiwali wzięło udział 12 zespołów reprezentujących Bułgarię, Turcję, Rumunię, Bośnię i Hercegowinę, Rosję, Serbię, Polskę, Ukrainę (chór ze Lwowa) i gospodarzy Macedonię. Poza udziałem w festiwalowych korowodach i występach, członkowie zespołu mogli skorzystać z dobrodziejstw bałkańskiego słońca. Początek października najstarsza grupa spędziła na Węgrzech w mieście Mór, gdzie wzięli udział w corocznych dożynkach winnych Móri Bornapok. Dzięki zaproszeniu Zespołu Pieśni i Tańca "Kębłowo" przez miejscowy zespół "Edelweiss" rozpoczęto rozmowy pomiędzy władzami obu regionów w celu zawarcia stosunków partnerskich pomiędzy miastami- gminami.

Dzięki tym działaniom Zespół Regionalny "Edelweiss" pojawił się na rewizycie w Polsce już w maju 2014 na obchodach Dni Wolsztyna. W kalendarz czerwcowych wydarzeń na stałe zapisały się już Spotkania Folklorystyczne na Ziemi Wolsztyńskiej, a III edycja okazała się być przeglądem różnorodności kulturowej Polski. Kaszuby reprezentował Zespól Pieśni i Tańca "Kościerzyna" z Kościerzyny, Podhale - Zespół Folklorystyczny "ORAWIACY" z Lipnicy Wielkiej, Kurpie - Zespół Folklorystyczny "Kurpianka" z Kadziła. Gościem z poza Polski był Zespól Alba Regia z Szekesfehervar na Węgrzech. Bardzo pracowity okazał się również sierpień 2014, ponieważ zespól odbył aż dwa wyjazdy zagraniczne. Pierwszy na festiwal folklorystyczny do Austrii, gdzie udano się na zaproszenie zespołu, który uczestniczył w II Spotkaniach Folklorystycznych na Ziemi Wolsztyńskiej. Na festiwalu wzięło udział 5 zespołów austriackich i 5 zespołów reprezentujących Francję, Szwecję, Sardynię (Włochy), Nową Zelandię i Polskę. Natomiast w dniach 20-24.08 średnia grupa taneczna reprezentowała Zespół Pieśni i Tańca "Kębłowo" na 16 Festiwalu Folklorystycznym Szent Istvan w miejscowości Cluj-Napoca w Rumunii. W festiwalu uczestniczyły zespoły z Grecji, Polski, Węgier, Serbii, Słowacji, Chorwacji oraz Rumunii. W połowie września średnia grupa zespołu dała koncert podczas 11 Brandenburskiego Święta Wsi i Żniw w Furstlich Drehna w Powiecie Dahme - Spreewald (Niemcy).

 

ZPiT 

 

W kwietniu 2015 na zroszenie Zespołu Regionalnego "Orawiacy" grupa najstarsza udała się do Lipnicy Wielkiej na Orawski Festiwal Artystyczny. Ta sama grupa miała okazję na początku czerwca, jako jedyny zespół folklorystyczny, wziąć udział w corocznym przeglądzie orkiestr dętych Taptoe Roermond w Holandii. VI Spotkania Folklorystyczne na Ziemi Wolsztyńskiej odbyły się uz tradycyjnie w ostatni weekend czerwca. W tym roku gościliśmy po raz pierwszy egzotyczny zespół "Hinnana" z Nowej Zelandii. Przybyły również zespoły z Rumunii, Serbii, a także zespół "Łastiwiczka" z Przemkowa. W dniach 12-12.09.2015 roku dwie grupy młodzieżowe Zespołu Pieśni i Tańca "Kębłowo" na zaproszenie Kurpiowskiego Zespołu "Pod Borem" z Zawad, uczestniczyli w Powiatowym Święcie Kukurydzy i Mleka (12.09) oraz Dożynkach Gminnych w Baranowie (13.09). Ostatni dłuższy wyjazd zagraniczny miał miejsce 30.09-4.10, kiedy grupa młodzieżowa młodsza udała się ponownie na Węgry do Mór na Święto Wina i Festiwal Folklorystyczny. Rok 2015 to także Jubileusz 40-lecia zespołu. Przez okres 40 lat zespół stał się zespołem wielopokoleniowym, w którym przewinęło się ponad 650 ludzi. Bilans 40-letniej działalności zespołu to około 700 koncertów, w tym około 80 występów za granicami kraju.

 

Od początku swego istnienia do chwili obecnej zespół jest ważnym elementem kultury regionalnej. Występy Zespołu Pieśni i Tańca „Kębłowo” przyciągają widzów i budzą duże zainteresowanie.  Wpisał się na stałe w program artystyczny Dożynek Powiatowych oraz Gminnych, przeprowadza obrzędy Powitania Wiosny z obrzędem „Marzanny”, obchody „Siwków Wielkanocnych” itp. Kolejnym pokoleniom przybliża tradycje, daje szansę na spotkanie ze sztuką naszych przodków.

Opracowała: Anna Kotlarska

Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo to swoisty fenomen swojej małej ojczyzny znajdującej się w Kębłowie, nieopodal Wolsztyna w Wielkopolsce. Swoje pierwsze kroki zespół postawił na scenie już w maju 1976 roku. Urok młodości, wdzięk, piękne często zmieniające się stroje oraz ciekawie dobrany repertuar to wrażenia wynoszone z naszych koncertów. Członkowie naszego zespołu to przede wszystkim mieszkańcy Kębłowa, a także pobliskich miejscowości. Praca i nauka nie przeszkadza nam w rozwijaniu i kształtowaniu zdolności artystycznych. Wszystkich łączy olbrzymi zapał pomimo, że praca w zespole wymaga wielu wyrzeczeń. Nasze koncerty to nieodzowny element ważnych uroczystości lokalnych, nierozerwalnym atrybutem życia kulturalnego naszej gminy i powiatu. Często zespół pełni rolę ambasadora kultury polskiej podczas wielu wyjazdów zagranicznych. Lokalni wielbiciele naszego zespołu nazywają nas „Kębłowskim Mazowszem”.

 

Zapraszamy na Nasze koncerty!

zespolkeblowo.pl zespolkeblowo.pl zespolkeblowo.pl zespolkeblowo.pl zespolkeblowo.pl zespolkeblowo.pl zespolkeblowo.pl

1975 – 1985
Powstanie zespołu i pierwsze 10 lecie działalności

 

1986 – 1996
Rozwój „Małego Kębłowa”

 

1997 – 2005
Międzynarodowe wojaże Zespołu Pieśni i Tańca „Kębłowo”

 

2005 – 2015
Zdobywanie zaszczytów na polskim gruncie

 

2015 – 2020
Zdobywanie zaszczytów w Polsce i zagranicą

Tańce narodowe:

  • Krakowiak
  • Mazur
  • Oberek z Kujawiakiem
  • Polonez


Tańce regionalne:

  • Tańce Górali Beskidu Śląskiego
  • Przyśpiewki Górali Podhalńskich
  • Tańce z okolic Lublina
  • Tańce z okolic Rzeszowa
  • Tańce z okolic Szamotuł
  • Tańce z okolic Dąbrówki Wlkp
  • Tańce z regionu Kaszubskiego
  • Tańce z regionu Śląskiego
  • Tańce z okolic Krakowa Wschodniego



Rok 2023

 

  • 8.01.2023 - XXIV Kolędowe Spotkanie Chórów i Zespołów Śpiewaczych - Kębłowo (śpiew)

 

Rok 2022

 

  • 01.12.2022 - Tradycje Wigilijne dla Gości z Japonii - Wolsztyn Skansen (śpiew)
  • 20.11.2022 - Festiwal Harcerskiego Śpiewania dla przyjemności - Kębłowo (koncert)
  • 11.11.2022 - Koncert dla Wolnej Polski (śpiew)
  • 08.10.2022 - Mimozami Jesień się zaczyna (koncert Kapela)
  • 17.09.2022 - Potańcówka w Kolsku (koncert Kapela)
  • 11.09.2022 - Dożynki Gminne Bukowiec (koncert)
  • 03.09.2022 - Dożynki Powiatowe Siekierczyn (koncert)
  • 27.08.2022 - Dożynki Powiatowo-Gminne Kębłowo (koncert)
  • 08.08.2022 - Festiwal we Włoszech (koncerty)
  • 24-26.06.2022 - IX Spotkanie Folklorystyczne na Ziemi Wolsztyńskiej Kębłowo, Wolsztyn (koncerty)
  • 19.06.2022 - III Festiwal Kultury Ludowej Ignysiowy Laur - Śmigiel (koncert)
  • 12.06.2022 - III Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich - Wolsztyn Skansen (śpiew)
  • 09.06.2022 - Tajemnica Krótkiej Nocy Sękowo (przedstawienie)
  • 01.05.2022 - Wolsztyńska Majówka - Wolsztyn (koncert)
  • 30.04.2022 - Międzynarodowy Dzień Tańca - Wolsztyn (koncert)
  • 27.03.2022 - Razem dla Ukrainy - Wolsztyn (śpiew)
  • 21.03.2022 - Witaj Wiosno Marzanna 2022 Wolsztyn (koncert)
  • 30.01.2022 - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Kamieniec (koncert)
  • 17-21.01.2020 - Warsztaty Taneczne Włocławek
  • 16.01.2022 - Koncert Kolęd Wieleń (śpiew)
  • 9.01.2022 - Koncert Kolęd Kębłowo (śpiew)

 

 

Rok 2021

  • 12.12.2021 - Koncert Kolęd Kapeli - Jabłonna (gra + śpiew)
  • 13.11.2021 - Koncert z okazji Odzyskania Niepodległości - Wolsztyn (śpiew )
  • 11.11.2021 - Koncert z okazji Odzyskania Niepodległości - Kębłowo (śpiew + koncert)
  • 25.10.2021 - Sala Domu Kultury w Kębłowie - koncert dla gości Niepublicznej Szkoły I stopnia w Wolsztynie
  • 19.09.2021 - Smażenie Powideł - Mniszki (koncert)
  • 18.09.2021 - I Przegląd Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulskiej - Szamotuły (koncert)
  • 12.09.2021 - Dożynki Boruja Kościelna (obrzęd i koncert)
  • 5.09.2021 - Dożynki w Kaszczorze (koncert)
  • 29.08.2021 - II Kamienickie Dni Kultury - Kamieniec (koncert)
  • 27.06.2021 - 45-leie Zespołu Pieśni i Tańca Kębłowo - koncert jubileuszowy w Wolsztynie na Rynku
  • 25.06.2021 - 45-leie Zespołu Pieśni i Tańca Kębłowo - koncert jubileuszowy w Kębłowie
  • 23.06.2021 - Skansen Wolsztyn - koncert dla gości Niepublicznej Szkoły I stopnia w Wolsztynie
  • 13.06.2021 - Msza św. w intencji 45- lecia ZPiT Kębłowo (śpiew w kościele)
  • 5.06.2021 - I Ogólnopolski Festiwal Zespołów i Śpiewaków Ludowych "Na Przydrożku" w Wymiarkach (koncert)
  • 23.04.2021 - Koncert z okazji "Dnia 3 Maja"  (nagranie)
  • 21.03.2021 - Pożegnanie Zimy - Obrzęd Oskarżenia Marzanny ( nagranie)

 

Rok 2020

 

  • 12.12.2020 - I Ogólnopolski Konkurs Miłośników Folkloru "Hej do Krakusa jadę" - (konkurs On-line()
  • 25-31.01.2020 - Ferie Brzesko
  • 12.01.2020 - XXIII Kolędowe Spotkania Chórów i Zespołów Śpiewaczych (koncert kolęd)

 

Rok 2019
 
  • 09.12.2019 - Dzień Patrona Szkoły Podstawowej w Starym Widzimiu Stanisława Mikołajczyka) 
  • 04.12.2019 - Wizyta gości z dalekiej Azji-goście z Japonii - skansen Wolsztyn (koncert i tradycje bożonarodzeniowe)
  • 10.11.2019 - Koncert "DLA NIEPODLEGŁEJ" (koncert)
  • 24.10.2019 - PIĘKNA WIEŚ KĘBŁOWO (koncert)
  • 01-06.10.2019 - WĘGRY -BUDAPESZT - MÓR koncert na festiwalu w Mór
  • 08.09.2019 - Jarmark Chmielowo - Wikliniarski i Dożynki Gminne Nowy Tomyśl (koncert)
  • 07.09.2019 - Dożynki Gminy Wolsztyn - Obra (koncert)
  • 31.08.2019 - Piknik Drezynowy na Dworcu Kolejowym w Świętnie (koncert)
  • 25.08.2019 - Dożynki Wojewódzko - Archidiecezjalne Siedlec (koncert)
  • 24-29.07.2019 - Białoruś "Festiwal Wiśni"koncert w Głębokie, koncert w kościele Głębokie
  • 27.06-01.07.2019 - VIII Spotkania Folklorystyczne na Ziemi Wolsztyńskiej (koncerty)
  • 15.06.2019 - Noc Świętojańska "25 U progu lata" Dąbrówka Wlkp. (koncert)
  • 26.05.2019 - Muzyczna Majówka "AKTIWA" Wolsztyn Park Miejski (koncert)
  • 17-19.05.2019 - Festiwal "DEUTSCHES TRACHTENFEST" Lubben Niemcy (koncerty)
  • 03.05.2019 - Koncert w Parku Miejskim w Wolsztynie
  • 08.04.2019 - ZPiT w telewizji program "Ukryte Skarby" (koncert)
  • 21.03.2019 - Witaj Wiosno "Marzanka" w Wolsztynie (koncert)
  • 19.03.2019 - Prezydent w Wolsztynie (koncert)
  • 18-24.01.2019 - Ferie w Lublinie - koncert w Jastkowie
  • 13.01.2019 - XXII Kolędowe Spotkania Chórów  z Zespołów Spiewaczych (koncert kolęd)

Zespół Pieśni i Tańca "Kębłowo"

ul. Nowa 8
64-223 Kębłowo

tel.: +48 68 384 1991
tel. kom.: +48 600 397 054

e-mail:


Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © by www.zespolkeblowo.pl 2009 - 2024
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"
stat4u